Dolarda Son Durum

Dolar /TL Paritesi 3.00 Sınırını Aştı!

Dolar piyasasında yaşanan hareketlenmeler, piyasanın ikinci gününde de devam etti. Siyasi belirsizlik ortamı ve FED yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda Haziranda gerçekleşecek olan toplantıda faiz artışına gidilme ihtimalinin üstü kapalı da olsa belirtilmesinin ardından yükseliş trendine geçen Dolar /TL paritesi, 3.00 seviyesini aştı.


Haftanın ikinci işlem günü olan Salı günü Dolar /TL paritesindeki son duruma baktığımızda; güne 2.9952 seviyesinden başlayan Dolar /TL paritesi, Türkiye yerel saati ile saat 08:50’de 3.00 seviyesini aştı ve uzun süredir ilk kez 3.00 seviyesinin üstünde bir rakamdan işlem gördü. Bu seviye, 27 Ocak tarihinden itibaren Dolar /TL paritesinin işlem gördüğü en yüksek seviye olarak belirlendi.


Yurt içi siyasetinde yaşanan belirsiz siyasi ortam, Salı günü yani bugün açıklanacak olan yeni kabine hakkında bilinmezlikler, Dolar/ TL paritesinin seyrini belirlemede etkili oldu. Bu durum ve FED yetkilileri tarafından yapılan faiz artışına sıcak bakan açıklamalar, Dolar/ TL paritesini destekleyen ve yükselten gelişmeler oldu.


Öte yandan bugün yerel saat ile saat 14:00’da açıklanacak olan Türkiye Merkez Bankası faiz kararı da dolar /TL paritesinde belirleyici bir etki olabilir.


Dolar /TL paritesinde son durum Türkiye yerel saati ile saat 10:35’te 3.0013 seviyesinden işlem gördü.